Bisiklete Yeni Başlayan Rehberi

Merhaba sevgili okuyucu.
Bu sayfaya girdiysen muhtemelen yeni bir bisiklet aldın ya da almak istiyorsun. Senin bu profilde olduğun düşünülerek yazının devamı gelecek.

Bisiklete başlarken insanın kafasında başta oluşan tek şey bisiklet oluyor. Koruyucu ekipmanlar, kıyafetler, ayakkabı, aksesuar gibi detaylar ikinci plana atılıyor. İki tekerli araç kullanan her insan bilir ki; araç kadar kıyafetleri ve aksesuarları da önemlidir. O yüzden bu yazıda ilk başta ihtiyacınız olacak şeylerin listesi ve kullanım amacı yer alıyor. Aynı zamanda bisiklet seçimini nasıl yapacağınızla ilgili bilgilere yer verildi.

Bisiklete Başlarken Gereksinim Duyulacaklar Listesi
1- Bisiklet
2- Koruyucu ekipmanlar
3- Kıyafet
4- Ayakkabı
5- Aksesuar

1’den başlayarak 5’e kadar bu malzemelerin neler olduğunu ve nasıl seçilmesi gerektiğini inceleyelim..

1 – BİSİKLET

Bir büyük problemin üstesinden gelmek için buradayız. Günümüzde onlarca çeşit bisiklet var. Her bisikletin elektrikli versiyonu da mevcut artık. Bunların arasında seçim yapmak bir o kadar zor ve bir o kadar kolay. Fiyatından bağımsız olarak tercih etmemiz gereken bazı özellikler var. Gelin birlikte inceleyelim.

Bisikletleri temelde yol bisikleti, dağ bisikleti ve şehir bisikleti olarak 3’e ayırabiliriz. Bu ayrımı yapmışken her türün hibriti olduğunu ve kendi içinde de kategorize edildiğini bilelim.

Şimdi asıl sorumuz şu: “Bisikleti nerede ve nasıl kullanacaksınız?” “Tecrübeniz var mı?”
Aşağıdaki cevapların içinden kendinizi bulun ve kendinize uygun bisikletlere bakmaya başlayın.

Yol Bisikleti
– Sadece yolda süreceğim.
– Hızlı olsun istiyorum.
– Bazı yarışmalara katılabilirim.
– Bisiklet sürerken hiç tedirgin olmuyorum. Çok rahat kontrol edebiliyorum. Dik iniş, çıkışlar benim için problem olmaz.

Bisikletler | Corelli Bisiklet

Dağ Bisikleti
– Bisikleti çoğunlukla toprak yollarda sürmek istiyorum.
– Daha iyi frenleme yapması tercihimdir.

– Gittiğim yerlerde doğa gezileri yapmak için yanımda taşıyacağım.
– Dik yokuşları daha rahat çıkmak istiyorum.
– Dengesiz zeminlerde daha iyi tutunsun, engelleri daha kolay aşsın istiyorum.

Dağ Bisikleti Sporu Nedir? Nasıl Yapılır? Türkiye ve Dünyadaki Dağ ...

Şehir Bisikleti
– Çoğunlukla şehir içinde ya da beton/asfalt zeminde kullanacağım.
– Evden işe, evden markete gidip geleceğim.
– Daha rahat oturuş pozisyonu olsun, daha rahat kontrol edeyim istiyorum.
– Hızlı gitmesi önemli değil. Keyif vermesi daha önemli.

Bisikletler | Corelli Bisiklet

Yukarıdaki seçeneklerden size en yakın olanı, sizin almanı gereken bisiklet tarzıdır. Lütfen şekline, görüntüsüne bakarak bisiklet seçmeyiniz. Amaca hizmet etmesi sizin için en önemli konu olacak ve uzun zaman rahat edeceksiniz.

Bu bisiklet türleri kendi içinde de kategorilere ayrılmaktadır. Onun için de ayrıca bir yazı yayınlayacak, detaylı inceleme yapacağız.

2 – KORUYUCU EKİPMANLAR

Bisiklet için hayati derecede önemli 3 koruyucu ekipmanımız var. Bunları nedenleriyle birlikte yazıyoruz.

a) Kask
Vücudumuzdaki en önemli uzuv olan başımız ve içindeki beynimizi koruyacak olan bu mucizevi ekipman kesinlikle bulunmalı. Çok delikli ve çok hafif yapıda olmasına rağmen çok ciddi derecede başınızı ve hatta yüzünüzü koruyor ve olası bir kazada sizi kurtarabiliyor. Arabadaki emniyet kemeri gibi düşünebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kaskı Güvenliğinizi Sağlayacak! - Moblobi.com

b) Eldiven
Bisiklet eldivenleri elimize yaptığımız baskıyı azaltmasıyla birlikte olası düşme durumunda elimizin yaralanmasının önüne geçiyor. Avuç içinde yastıklama bölümü bulunan ve rahat hava alabilen yapısı sayesinde daha uzun ve daha rahat sürüşler gerçekleştirebiliyoruz.

Plus 8032 Siyah/Yeşil Yazlık Bisiklet Eldiveni Fiyatı

c) Gözlük
Sürüş anında dışarıdan gelebilecek her türlü küçük madde, toz büyük bir tehlike oluşturur. Gözünüze ani bir toz kaçması kaza yapmanıza sebebiyet verebilir. Gözlük, güneşten korumaktan çok bu yapısıyla bisiklet için önemlidir. Orman sürüşlerinde dalların gözünüze çarpmasını engeller.

2017 UV400 Bisiklet güneş gözlüğü Açık Spor Bisiklet Bisiklet ...

3 – KIYAFET

Şimdi diğer bildiğiniz bütün kıyafetleri unutun ve yeni bir tarz hayal edin. Belki çok çirkin buluyorsunuz belki de çok güzel. Nasıl bulduğunuzun hiç önemi yok aslında. Tüm konuda da bahsettiğimiz gibi sizin için önemli olan malzemenin sizi rahatsız etmemesi ve sürüş konforunuzu arttırması daha önemli.

Satış 2019 yeni! nw bisiklet forması kısa jersey ropa de ciclismo ...

Bisiklet kıyafetleri “nefes alan” ve “teri dışarı atan” özelliğiyle ön plana çıkar. Bu özellikleri yansıtabilmesi için çok dar, vücuda yapışan yapıda olması şarttır. Tayt bölümü desteklidir. Bu destek sayesinde poponuzda oluşabilecek tüm problemler en aza indirilir. Bisiklete başlarken yaşayacağınız en büyük problemlerden biri popo ağrısıdır.
Düzgün bir bisiklet taytı ve bisiklet forması sürüş kalitenizi çok yüksek oranda arttıracaktır.
DAR OLMASININ BİR SEBEBİ VAR!
Dar olmasının bir diğer sebebi de bisiklet sürüşü esnasında hareket eden bir kumaş bir süre sonra vücudunuzu tahriş edecek ve yara oluşturmaya varacak şekilde rahatsız edecektir.

4 – AYAKKABI

Bisiklet ayakkabıları bisiklete özeldir. Kuvveti daha iyi aktarabilmek için tabanı çok sert yapıda olurlar. Kaba tabirle, bisiklet sürüşü sırasında en hızlı olabileceğiniz ayakkabı en sert ayakkabıdır.

Ayakkabı-kilit mekanizması ile sürüş verimi arttırılabilir. Fakat bu sistem yeni başlayanlar için önerilmez. Ancak ayakkabı alırken buna uygun bir ayakkabı seçebilir, daha sonra da aynı ayakkabıyı kilit mekanizmasıyla kullanabilirsiniz.

Yaz ve kış için farklı ayakkabılar seçmek gerekir. Yazın çok delikli, terletmeyecek ayakkabıya ihtiyaç varken; kışın hava almayan, üşütmeyecek bir ayakkabıya ihtiyacınız olacaktır.

5 – AKSESUAR

Bu listenin sonu yok fakat sizin için işlevsel olabilecek birkaç üründen bahsettik. Tamir ekipmanlarını da bu başlık altına ekledik.

Bisiklet Sürerken Çok İhtiyaç Olacak Tamir Ekipmanları

a) Alyan çakısı:
Bisiklete özel alyan uçların olduğu, neredeyse bisikletin her yerini söküp takmaya yarayan minik el aleti. Cebinizde bulunsun.

too, Cycling, Chain, Spor ve Dış Mekanb) Lastik tamir kiti:
Lastik tamir etmeyi herkes öğrenebilir. O yüzden bunu alın. Öğreneceksiniz.. İçinde Levye, yedek iç lastik ve iç lastik yaması bulunması ilk başta yeterli olacaktır.

Işıklar
Akşam saatlerinde ya da sabah erken saatlerde yola çıkacaksanız kesinlikle bunlara ihtiyacınız olacak. Hem önde hem de arkada güçlü ışıklarınızın olması sizin can güvenliğiniz için önem arz ediyor. Dışarıdan farkedilme oranınızı ciddi derecede artırıyor.

Yüzlerce çeşit ışık var. Bütçenize uygun, en kuvvetli olanı seçebilirsiniz.

Plus PLF 6307 + PLR 695 Bisiklet Ön-Arka Led Işık Seti Pilli ...

Sele Altı Çanta
Bisiklet sürerken sırt çantası kullanmak çoğu insanı rahatsız eder. O yüzden sele altına takacağını minik bir çantaya tamir malzemelerinizi, anahtarınızı ve minik eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Merida 3001 Sele Altı Çanta - Merida 3001 Sele Altı Çanta - Sele ...

Matara ve Matara Kafesi
Bisiklet sürerken en çok ihtiyacınız olacak şeylerden biri de su. Suyu rahat taşımak ve sürüş esnasında içebilmek için matara ve matarayı koyacak bir yere ihtiyacınız var. Yeni bisikletlerin üzerinde bu parçalar bulunmaz.

Çok uygun fiyatlardan başlamakla birlikte çok pahalı olanları da bulunuyor.
Termoslu, küçük, büyük, şekilli derken çok farklı seçenekler var.
Tek dikkat etmeniz gereken eğer değişik bir matara alıyorsanız matara kafesine uyup uymadığını aldığınız yere sorunuz ya da deneyiniz. (Genelde standarttır.)

Bisiklet Matara Kafesi Fiyatları ve Modelleri - Hepsiburada

Bir Cevap Yazın